Life in pictures "2" Grasmere

I felt like packing and unpacking thousand times this year. :) But this was the last trip before Juniors arrival and to be honest with you even 30 minutes flight was a challenge for me. 
We were invited by our great friends to Grasmere. Beautiful little village, and popular tourist destination, in the center of the English Lake District. 
I have been living in Dublin for nearly 10 years now but as a "country girl" I could not wait to spend some time in pure nature and breath fresh air. Surrounded by green, green and green felt like a great way of relax and I have to tell you that I was not disappointed at all! 
The network of walking trails was just endless and even if we spend about 5 hours a day walking around I am sure we haven't seen even half of the beauty. 
I decided to share a couple of pictures with you and hope you like them and will give you an idea about the peaceful and relaxing atmosphere which this place brings.

Zdalo sa mi, že sa tento rok len balím a vybaľujem. :) Toto bol však náš posledný výlet pred príchodom Juniora a musím sa priznať, že aj 30 minútový let mi dal už dosť zabrať.
Pozvaní sme boli našimi milými priateľmi do Grasmere. Krásnej malej dedinky uprostred
English Lake District.
Už žijeme v Dubline skoro 10 rokov, ale ako "dedinské dievča" som sa nemohla dočkať oddychu v čistej prírode a čerstvom vzduchu. Tešila som sa na čas strávený obklopená len samou zelenou a nebola som sklamaná ani sekundu!
Sieť turistických chodníčkov nemá na tomto mieste konca, a aj keď sme strávili prechádzkami aj 5 hodín denne som si istá, že sme nevideli ani polovicu tejto krásy.
Rozhodla som sa, že vám ukážem zopár obrázkov, nech vás troška naladia a dúfam, že vás naladia tým pokojom a príjemnou atmosférou, ktorú toto miesto ponúka.Keep Smiling... :)